Premiera fizycznej gry karcianej od Riotu zaplanowana jest na okolice października tego roku. Mimo, że zostało jeszcze trochę czasu, to już teraz wiemy co i w jakiej mniej więcej cenie będzie można kupić. Pytanie jeszcze, co dokładnie kupić?
STARTER DECKI
Na premierę dostępne mają być łącznie trzy różne talie startowe – Jinx, Lee Sin oraz Viktor. Skład każdej talii startowej będzie wyglądał następująco:
- 59 kart, a w tym:
- 12 kart run
- 3 karty pól bitwy
- 1 karta Legendy
- 40-kartowa talia do gry
- 3 rzadkie karty („with a clear patch to competitive upgrades”)
- papierowa mata do gry
- jeden booster (saszetka z kartami)
- książeczka z zasadami i wskazówkami co do budowy talii
- papierowe pódełko na talię do samodzielnego złożenia
Cena? – 19,99$MSRP (ManufacturerSugestedRetailPrice – cena proponowana przez producenta), czyli w idealnym świecie około 75zł.
Starter decki w Riftboundzie, przynajmniej te 3 pierwsze, zapowiadają się o tyle ciekawie, że nie będą posiadały unikatowych kart – wszystkie karty obecne w starter deckach będą normalnie do znalezienia w boosterach. Dzięki temu startery powinny działać faktycznie jak startery, sposób na wejście do gry lub rozpoczęcie kolekcji. Przykładem odwrotnej polityki jest chociażby One Piece, gdzie starter decki często są kupowane przez graczy poniekąd z przymusu dla posiadania 1/2 kart, które są dostępne tylko w nim. Jednak o czym warto pamiętać, to że playset (maksymalna dozwolona liczba tej samej karty w talii) w Riftboundzie to 3 karty, a nie jak w wielu kolekcjonerskich grach karcianych 4. Biorąc pod uwagę, że dostajemy 40-kartową talię szybka matma pozwala nam dojść do wniosku, że w starter decku nie wszystkich kart dostaniemy po 3. Mimo to talie startowe są według mnie drugim najlepszym produktem do kupienia, jeżeli naszym celem jest nauka gry i jej bliższe poznanie.



Proving Ground
No dobrze, ale skoro starter decki do drugi najlepszy produkt na start przygody z Riftboundem, to który (z obecnie znanych) jest najlepszy? Proving grounds to cały zestaw do nauki gry, który ma zawierać:
- 4 talie do gry (Garen, Lux, Master Yi oraz Annie)
- 4 akrylowe, dwustronne figurko-znaczniki z wizerunkami bohaterów
Co ciekawe, to wszystko w cenie 29,99$MSRP (+/- 120zł). Najlepsze jest to, że w odróżnieniu od starter decków talie w Proving Grounds będą posiadały unikatowe karty, które mają pomóc w procesie nauki gry, jednak według tego co pisał Dave Guskin, czyli jedna z twarzy projektu Riftbound i osób odpowiedzialnych za design gry, poziom mocy tych kart celowo został obniżony, żeby miały jak najmniejszą szanse bycia „staplami” (z ang. żargonu karcianego „staple” – karta, bez której nie można się obejść/jej brak bardzo osłabia talię). No, ale wiadomo jak to jest na koniec dnia, nigdy nie wiadomo co nagle gracze ugotują. Jedno jest pewne, jeżeli chcecie kupić coś, co pozwoli Wam pograć ze znajomymi, potestować różne talie, sprawdzić wszystkie tryby gry (1vs1, 2vs2 czy Każdy na Każdego), to w tej cenie nie znajdziecie niczego lepszego. Osobiście uważam, że to świetny produkt i dobrze widzieć, że Riot razem z UVS Games mają świadomość, że Riftbound może przyciągnąć mnóstwo nowych osób do świata kolekcjonerskich gier karcianych, które będą potrzebowały wygodnego wprowadzenia.

Boostery oraz Booster Boxy
No i na sam koniec klasyka, paczki z kartami, każda kolekcjonerska gra karciana je posiada. Zamysł jest prosty – kupujecie, otwieracie i z pomocą karty, które znajdziecie w środku ulepszacie swoje starter decki lub budujecie zupełnie nowe, unikatowe talie. W każdym Booster Boxie znajdują 24 paczek kart, a w każdej z nich 14 kart o różnej rzadkości występowania. Podział kart na paczkę wygląda następująco:
- 7 kart „common” (najczęściej występujące karty, niska rzadkość)
- 3 karty „uncommon” (troszkę rzadsze, ale dalej bez fajerwerków)
- 2 foliowane (święcace) karty „rare” lub rzadsze (tutaj już mogą pojawić się wodotryski, bo może to być karta rare, epic albo nawet alternative art, czyli rzadkie karty, których na cały box jest tylko kilka)
- 1 foliowana karta o jakiejkolwiek rzadkości
Cena za paczkę oraz cały booster box to kolejno 4,99$MSRP oraz 120$MSRP, co wpisuje się w obecnie panujący trend około 20zł za pojedynczą paczkę kart w polskich sklepach. Warto mieć na uwadze, że ceny mogą się niekiedy nawet znacznie różnić w zależności od sklepu i dostępności produktu.
Jeżeli chodzi o same paczki i ich przydatność – TCGs (Trading Card Games – Kolekcjonerskie Gry Karciane) nie mogłyby bez nich istnieć, to one napędzają sprzedaż, często są nagrodami za turnieje, a ich otwieranie wywołuje wiele emocji, szczególnie kiedy trafi się w nich coś fajnego/rzadkiego, ale potrafią być jednocześnie dość drogą zabawą no i oczywiście nigdy nie mamy pewności, czy dostaniemy z paczki dokładnie to, czego potrzebujemy. Dlatego, jeżeli Wasz budżet jest ograniczony, a jednak chcielibyście spróbować czym jest Riftbound, to ponownie polecam Starter Decki oraz Proving Grounds.


W przyszłości oczywiście będą pojawiały się nowe produkty, dalej zresztą czekamy na ogłoszenia związane chociażby z akcesoriami do gry takimi jak maty, ale jestem naprawdę zadowolony z tego z jakimi zestawami wystartujemy tę przygodę w październiku. Oby tylko lokalne ceny okazały się przychylne!